Szukanie szczegółów

Drogi czytelniku… czy przypominasz sobie sytuację, w której intensywnie szukasz zagubionego przedmiotu? Przetrząsasz pokój, torebkę, kieszenie, w końcu przetrząsasz własne myśli i wspomnienia w celu odtworzenia ostatnich chwil poszukiwanej rzeczy. W końcu po długich minutach, godzinach, a czasami nawet dniach następuje moment cudownego odnalezienia i świat znowu staje się piękniejszy.

Nikt z nas nie lubi nic gubić, ale każdy uwielbia szukać, a już zwłaszcza znajdować. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu niesłabnącą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju książki dla dzieci, w których to młody człowiek może zabawić się w detektywa i popracować nad swoją spostrzegawczością. Książki takie uczą cierpliwości i wytrwałości, a także zwracania uwagi na drobne wskazówki czy ślady.

Na podstawie obserwacji Motylki mogę polecić kilka szczególnie godnych uwagi tytułów do któryh regularnie wracamy.

 

„1001 robaczków do odnalezienia” Emma Helbrough, ilustracje Teri Gower. 

Wyjątkowa publikacja z bardzo ładnymi rysunkami. Kolejne strony przedstawiają różne ekosystemy wraz z ich mieszkańcami – przede wszystkim ze świata owadów, choć natrafić można na kreta, ptaka czy królika. Czytelnik ma za zadane odnalezienie określonej ilości zwierząt np. na kwietniku, w koronach tropikalnych drzew czy na dnie dżungli. Przy okazji można dowiedzieć się o istnieniu wielu ciekawych chrząszczy, pająków, krocionogów, motyli, ważek itp.

DSC02030 DSC02031

 

 

 

 

 

„Miasteczko Mamoko”, „Dawno temu w Mamoko”, „Mamoko 3000” Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Seria polskich autorów. W książce na każdej stronie znajdują się te same postaci. Należy po kolei odnaleźć je na rysunkach i dowiedzieć się jaka była ich historia. Poza tym na każdej stronie są porozrzucane różne przypadkowe przedmioty, które można spróbować odszukać i dowiedzieć się co się z nimi działo od pierwszej do ostatniej kartki. Poza faktem, że książka uczy spostrzegawczości staje się wspaniałym narzędziem do ćwiczenia opowiadania i relacjonowania zdarzeń.

DSC02049DSC02034

 

 

 

„Mam oko na litery” Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Ponownie książka autorstwa Państwa Mizielińskich. Tym razem jednak na każdej stronie należy odnaleźć wszystkie ukryte słowa, które zaczynają się na podana literę. W górnym rogu każdej strony widnieje informacja ilu słów należy się spodziewać. Niezwykle wciągająca książka, która poszerza zasób słów dziecka. Z tej samej serii dostępna jest również książka „Mam oko na liczby”.

DSC02053 DSC02054

 

„Co się kryje w…” seria książek wydawnictwa Zielona Sowa

W serii znajdują się książki: „Co się kryje w Krainie Dinozaurów”,„Co się kryje w Krainie Wróżek”„Co się kryje w Krainie Piratów”, „Co się kryje w Krainie Księżniczek”,”Co się kryje w Krainie Świętego Mikołaja”. Na każdej stronie dziecko musi odnaleźć dwójkę głównych bohaterów oraz serię dodatkowych przedmiotów. Ogromnym walorem są przyjemne „kreskówkowe” postaci i bajkowa sceneria.

DSC02025 DSC02027

 

 

 

„Gdzie jest Ważniak?”, „Gdzie jest Osiłek?”, „Gdzie jest Smerfuś?” Wydawnictwo Egmont Polska

Zdecydowanie nasza ulubiona seria. Na prawdę nie jest łatwo odnaleźć coś wśród tłumu Smerfów, które właśnie uciekają przed pożarem, rozgrywają mecz lub wspinają się na wysoką górę. Piękne i zabawne ilustracje. Materiał nie tylko do zabawy w detektywa, ale również do podglądania Smerfów w codziennych sytuacjach oraz do nauki opowiadania o tym co widzimy na rysunkach.

DSC02045 DSC02046

 

 

Gorąco polecam, a z doświadczenia wiem, że są to książki, do których bardzo często się wraca.