Młody przyrodnik

Motylka od zawsze bardzo interesowała się otaczającym ją światem. Lubiła słuchać o dalekich kontynentach, o zwierzętach, roślinach. Z ogromnym zaangażowaniem ogląda filmy przyrodnicze, ja-MATKA z radością dostrzegam, że coraz częściej wybiera Discovery niż Boomerang. Zainteresowania trzeba pielęgnować, więc coraz częstszym tematem domowych dyskusji staje się klimat, powierzchnia ziemi i środowisko. Na szczęście aktualnie na rynku jest całe mnóstwo publikacji i gadżetów, które pomagają dziecku w odkrywaniu świata. Młody człowiek może pobawić się w prawdziwego botanika, geografa czy archeologa i wzbogacić swoją wiedzę o zaskakujące fakty. Wczoraj np. Motylka postanowiła powiadomić mnie, że odwłok pantofelka to cytopyge. Kompletnie nie mam pojęcia po co jej ta wiedza, ale skoro zdobywanie jej daje jej tyle radości to chyba warto.

Oczywiście z doświadczenia wiem, że nie wszystkie eksperymenty się udają… gdy Motylka zajęła się hodowlą kiełków rzodkiewki w zestawie „ogród botaniczny” udało nam się pozyskać jedynie imponująco gruby kożuch pleśni. Podczas wykopywania minerałów z zestawu udało jej się porządnie rozciąć palec, natomiast mieszanka octu, sody oczyszczonej i kilku innych dziwactw z zestawu uszkodziła lakier na stole kuchennym. Mimo wszystko było warto, bo akurat te doświadczenia Motylka zapamiętała najdokładniej. Myślę nawet, że czuje się trochę jak Indiana Jones, który przezwyciężył wszystkie trudności.

Dla wszystkich młodych przyrodników serdecznie polecam :  

 1. „Mapy” Aleksandra i Daniel Mizielińscy  plus „Mapownik”
 2. „Zwierzęta świata” Martyna Wojciechowska
 3. „Dzieciaki świata” Martyna Wojciechowska
 4. „Nela na 3 kontynentach” Nela Mała Reporterka
 5. „10 niesamowitych przygód Neli” Nela Mała Reporterka
 6. Ogród botaniczny 
 7. Zestaw małego archeologa – na rynku jest ich naprawdę wiele. Można wykopywać szczątki dinozaurów, minerały, odciski stóp itp. Podaję jeden przykładowy model.
 8. „Mój pierwszy mikroskop” Clementoni
 9. Lupa – niezbędnik każdego dociekliwego odkrywcy
 10. Globus podświetlany
 11. „Pamiętaj chemiku młody” 
 12. „Encyklopedia ludzkiego ciała” na wypadek gdyby nasze dziecko planowało karierę w służbie zdrowia

Warto pielęgnować w dziecku jego zainteresowania. Długie spacery, wycieczki krajoznawcze i ciekawe miejsca pomagają  w zaspokajaniu apetytu na wiedzę.

Na koniec polecam kilka ciekawych miejsc, które bez wątpienia warto odwiedzać: