Domowe sposoby na walkę z nudą cz. 1 PODCHODY

Na facebooku pojawiło się zapotrzebowanie na domowe zabawy dla dzieci. Wychodzę na przeciw tym oczekiwaniom i rozpoczynam wpisy z serii „Domowe sposoby na walkę z nudą”.

Kiedy dziecko jest chore i musimy mu organizować czas przez tydzień, czy dwa to nawet najwytrwalsi mogą polec na placu boju. Kiedy już wyczerpią się wszystkie pomysłu na kolorowanie, czytanie, malowanie, wycinanie, budowanie z klocków i zabawę lalkami musimy wspiąć się na wyżyny własnej wyobraźni i jakoś przetrwać dni choroby tak żeby nie zwariować.

Pierwszym pomysłem, który przychodzi mi do głowy, a który gwarantuje dobrą zabawę są domowe podchody. Wystarczy długopis, kilka karteczek i odrobina pomysłowości. Należy porozkładać po całym domu wskazówki lub zadania i dostosować ich treść do możliwości własnego dziecka. Można rymować, można zadawać zagadki, można rysować mapki… generalnie wszystkie chwyty dozwolone!  Po wykonaniu zadań na dziecko czeka nagroda w postaci kolejnej zabawy lub jakiejś drobnej słodkości. Jeżeli dziecko nie potrafi pisać wystarczy przygotować wersję rysunkową. Wtedy na karteczkach rysujemy miejsca, w których należy szukać zadań (ale bez szczegółów żeby nie było zbyt łatwo). Zabawa działa oczywiście w obie strony, bardziej wprawny szkrab może już samodzielnie przygotować podchody dla rodzica… na końcu w nagrodę czeka słodki całus albo laurka.

Oto wykonany na szybko przykład treści wskazówek, które możemy porozkładać po domu:

1. W kuchni zabawę zaczynamy i niebieskiej wskazówki tam szukamy ( w kuchni na blacie zostawiamy niebieską kartkę)
2. Na blacie nastał wielki chłód i wskazówkę zwiał w Twój but… (kolejna wskazówka w bucie dziecka)
3. Elfy tu szalały i śpiewać Ci kazały… zanuć coś dla słonka, a kolejna wskazówka jest w książkach… (wskazówkę umieszczamy na półce z książkami dziecka)
4. Pięć podskoków, dwa przysiady to są moje dobre rady… po ćwiczeniach i po pląsach szukaj wskazówki w pokoju kątach (wskazówka w jakimś rogu pokoju)
5. Tam gdzie mama pierze grzecznie sobie leżę… (wskazówka w pralce)
6. Zmarzła tu wskazówka i ogrzewa się w ołówkach (chowamy karteczkę w pudełku z kredkami dziecka)
7. Narysuj ludzika, który oczy zamyka… z takim zadaniem biegnij tam gdzie jesz śniadanie (wskazówkę kładziemy tam gdzie dziecko najczęściej je)
8. Mamie daj całusa i szukaj wskazówki w cytrusach (chowamy kartkę do miski z pomarańczami itp.)
9. Śliczna tu pogoda, ludzik ochotę ma na loda… a tam gdzie znajdziesz lody czekają kolejne przygody (wskazówka w zamrażalniku)
10. Za zimno na lody… szukaj obok komody (wskazówka obok komody)
11. A tu niespodzianka… ludzikowi dorysuj baranka…. z takimi stworami szukaj wskazówki za drzwiami ( wskazówka za dowolnymi drzwiami)
12. Za chwilę kończymy przygody, już zaraz chwila osłody… jeszcze tylko jedna sprawa… gdzie w domu jest wodna zabawa? (wskazówka pod prysznicem/ w wannie)
13. Tu za dużo wody… słodkość jest tam gdzie schody ( batonika/cukierka kładziemy obok schodów)
14. Gratuluje kolego, teraz życzę Ci smacznego!! (karteczka dołączona do słodkości)

Zalecam rozwinięcie własnej wyobraźni. Wskazówki mogą zawierać zadania ruchowe, plastyczne, można na początek zabawy poprosić dziecko o przebranie się za coś i utrzymywać zabawę w klimacie przebrania. Możliwości jest bardzo dużo.

Udanej zabawy!