Czytelnicze hity lutego

Comiesięcznym zwyczajem polecam najciekawsze książki przeczytane przez Motylkę w ostatnim czasie. Kilka nowości, kontynuacje serii jak zwykle z przewagą książek detektywistycznych. Polecam, zapraszam… czytajcie… Całość wzbogacona oczywiście o recenzję Motylki.

SONY DSCMuzyka świata, czyli jak obudzić Leona” Justyna Steczkowska, Anna Kaszubska

Wielokrotnie pisałam, że obudzenie Motylki to wyjątkowo ciężkie zadanie. Okazuje się, że takich dzieci jest więcej. Tytułowy Leon za nic w świecie nie chce się obudzić, a że posiada wyjątkowo kreatywną babcię to pobudkę ma nie byle jaką. Babcia wzywa muzyków z całego świata aby za pośrednictwem przeróżnych instrumentów obudzili ukochanego wnuka. Tym sposobem rozbrzmiewają dźwięki szkockich dud, liry, bębnów, morin chuur, bianzhong i wielu innych egzotycznych instrumentów. Sama nie miałam pojęcia, że istnieje aż tak wiele „wydawaczy dźwięków”. Informacja z tyłu książki napisana przez samą autorkę- Justynę Steczkowską głosi: „Chwyćcie się więc za ręce, by wyruszyć w cudowną muzyczną podróż!”. Nic dodać nic ująć.

Recenzja Motylki: To była fajna książka, poznałam wiele przepisów na różne jedzenie i dużo instrumentów oraz krain, których nigdy wcześniej nie znałam.

SONY DSC SONY DSC

 

 

 

SONY DSCRysio raper i straszna kiełbasa” Sinikka Nopola, Tiina Nopola

Sensacyjne przygody Rysia Rapera oraz jego ciotki Reginy. Ta przedziwna para wyrusza do Budapesztu… po… uwaga… kiełbasę pieprzową. Tam jednak dochodzi do aresztowania ciotki, więc elokwentny Rysio porywa węgierski naród do walki o wolność Reginy. Śmieszna, zaskakująca i bardzo wciągająca książka, którą Motylka w całości pochłonęła w jeden wieczór.

Recenzja Motylki: To była fajna książka, ponieważ tam była śmieszna kiełbasa i ciocia, która się jej boi. A ten Rysio była strasznie śmieszny.

SONY DSC SONY DSC

 

 

 

SONY DSCBiuro śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy” Agnieszka Stelmaszyk

Literatura z Biedronki raczej nie kojarzy mi się ze szczytem kunsztu. Jednak podczas zakupów natrafiłam na dwie książeczki z serii o Tomusiu Orkiszku: „Na tropie szafirowej broszki” oraz „Afera w teatrze„. Cena 9,99 prezentowała się nieźle, więc „zainwestowałam”. Warto było, bo to ukochany gatunek Motylki… opowieści detektywistyczne. Ciekawa fabuła i wciągająca zagadka. Czcionka przystosowana do samodzielnego czytania. Bardzo śmieszne, przejaskrawione postaci… a w rolach detektywów urzekająca Kotka Kicia, Chomik Euzebiusz oraz Rybka Klotylda. Taki zespół prowadzony przez rezolutnego Tomusia Orkiszka rozwiąże każdą zagadkę, a przy tym wzbudza ogromną sympatię. Serdecznie polecam. Będę polowała na kolejne dwie części : „Radiowa zagadka” oraz „Skradziona kolekcja”.

Recenzja Motylki: To były fajne książki, ponieważ to było o chomiku, rybie i kocie i Tomusiu Orkiszku. Najśmieszniejsza ze wszystkiego była Baronowa von Klusek-Knedelek. A w ogóle to w okładce jest fajna dziura. 

SONY DSC SONY DSC

 

 

 

SONY DSCNajciekawsze mity greckie” opowiedział Dimiter Inkiow

Ok, czasami wypływa ze mnie egoistka… wybrałam mity greckie, ponieważ od zawsze je uwielbiałam, a skoro już czytamy Motylce na dobranoc to fajnie jeśli sprawia to przyjemność obu stronom. Szukałam mitów, które będą napisane w sposób przystępny i zrozumiały dla 6-latki. Choć i tak zmuszona byłam tłumaczyć sprawy światopoglądowe, czyli zrobić lekkie wprowadzenie w tematy innych religii, to jednak warto było. Książka wydawnictwa Media Rodzinne zdecydowanie daje radę. Mity opowiedziane są w bajowy sposób i potrafią zaciekawić dziecko. Pominę fakt, że po opowieści o Minotaurze Motylka miała problemy z zaśnięciem… na szczęście Dedal, Ikar, Persefona, Afrodyta czy Syzyf zrekompensowali trudy słuchania o pół człowieku-pół byku. Fanom mitologii polecam.

Recenzja Motylki:To była fajna książka, ponieważ to było o różnych bogach greckich i innych ludziach i zwierzętach, np. o Minotaurze- człowieku z głową byka, którego się strasznie bałam.

SONY DSC SONY DSC

 

 

 

SONY DSCKrzysia i intryga z trucizną„, „Krzysia i tajemnica mieczy” Frances Watts

Ponownie książki detektywistyczne. Takie są najbardziej wciągające dla dziecka… Tytułowa Krzysia zostaje Strażniczką Mieczy na Zamku Jutrzenki. Krzysia od zawsze marzyła o zostaniu rycerzem, więc funkcja strażniczki jest pierwszym krokiem w osiągnięciu tego celu. Przypadek zmuszą ją do rozwiązania zagadki skradzionego miecza oraz do powstrzymania intrygi skierowanej przeciwko sir Walterowi. Opowieść o „dziewczynce z jajami”. Odważna, samodzielna i kreatywna Krzysia może być przykładem bohaterki dla niejednej kilkuletniej dziewczynki.

Recenzja Motylki: Dziwne imię ma ta dziewczynka, ale jest fajna i ma ciekawe przygody. Bardzo fajna książka o dziewczynce i jej kocie, który potrafi mówić! 

SONY DSC SONY DSC

 

 

 

SONY DSCAkademia detektywów” Małgorzata Węgrzecka

Kolejne spotkanie z Żółtym Smokiem i Żółtym Smokiem, o których pisałam tutaj. Rewelacyjna seria dla dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie. Piękne, kolorowe ilustracje, bardzo wciągająca fabuła oraz śmieszne postaci, do których chętnie się wraca. Detektywi napotykają na kolejną trudną zagadkę, tym razem jednak w rozwiązaniu jej będą pomagali zdolni uczniowie- Mamlas, Mariolka i Szperuch oraz nowy przyjaciel- królik Gustaw. Będzie się działo…

Recenzja Motylki: To jest fajna książka, bo jest o detektywach, którzy rozwiązują zagadki. Żaden z nich nie jest żółty i to jest śmieszne. To jest też o potworach, ale nie takich strasznych, więc fajnie np. niewidzialny rycerz. 

SONY DSC SONY DSC